Tintenbar must stop the flow of opposition goals

NEWLY-promoted Tintenbar face a stern test of character tonight when they travel to Crawford Park to take on Alstonville in Far North Coast premier league soccer.

Tintenbar's first season in the top flight is already in danger of unravelling after a record 13-0 flogging from Richmond Rovers last week, and they desperately need to restore some pride with a credible performance.

"We certainly didn't expect the big loss last week;it came as a surprise to us," coach Dwayne Smith said.

"The boys were used to dominating sides in first division last year but are now realising how much ofa step up it is to premiers.

"But we know we're a better side than that, and we'll work on our discipline and structure."

After conceding 19 goals in their first two games, the priority for the 'Bar has to be tightening up their defence.

In the absence of suspended captain Jake O'Grady, Smith will look to central defender Brett Watson, midfielder Shaun Brown and striker Steven Clifford to provide some on-field leadership.

But they face a huge task against a well-drilled Villa side that is just starting to find some rhythm.

Coach Mark Ambler will move midfielder Phil Francis into an attacking role with striker Liam Giles, hoping his ability to take on the defence will reap rewards.

Dropping Eamon Banks and Joel Perkins into central defence gives Villa a solid look at the back, and on home soil they will start as hot favourites.

"There will be no complacency from us, we'll continue to work on our play and tactics, and there'll be a focus on improving in the attacking third," Ambler said.

Kick-off is 8pm.

Draw for this week:

Premier League: Friday Alstonville v Tintenbar E/Ballina, Crawford Park 1, 8pm; Bangalow v Workers, Jeff Schnieder Field, 3pm; Byron Bay v Ballina, BB1, 3pm; Goonellabah v Thistles, Weston Park, 5pm; Sunday Richmond Rovers v Lennox Head, Bill Harris Field, 2:30pm.

Premier Reserve: Friday Alstonville v Tintenbar E/Ballina, Crawford Park 1, 6pm; Bangalow v Workers, Jeff Schnieder Field, 1pm; Byron Bay v Ballina, BB1, 1pm; Goonellabah v Thistles, Weston Park, 3pm; Sunday Richmond Rovers v Lennox Head, Bill Harris Field, 12:30pm.

First Division: Italo Stars v Shores, Stars1, 3pm; Kyogle v Richmond Rovers, KyH, 3pm; Uki v Casino, Uki, 3pm. Byron Bay bye.

Second Division: Mullum-Brunswick v Thistles, Mull1, 3pm; Alstonville v Casino, CP1, 3pm; Dunoon v Richmond Rovers, Dun1, 3pm; Suffolk Park v South Lismore, SP, 3pm; Bangalow v Workers, JSF, 5pm; Tues Richmond Rovers v South Lismore, E2, 8pm.

Third Division: Mullumbimby-Brunswick v Thistles, Mull1, 1pm; Italo Stars v Woodburn, Stars1, 1pm; Alstonville v Goon-ellabah, CP1, 1pm; Nimbin Headers v Lennox Head, NH1, 3pm; Byron Bay v Pottsville, BB2, 3pm.

Fourth Division: Uki v Ballina, Uki, 1pm; Byron Bay v Pottsville , BB2, 1pm; Eureka v Shores United, Eur, 3pm; Bangalow v Woodburn, Bang1, 3pm; Alstonville v South Lismore Celtics, CP2, 3pm; Ballina v Pottsville , S1, 7pm; Tues Byron Bay v South Lismore Celtics, BB1, 8pm.

Fifth Division: Goonellabah v Richmond Rovers, WP1, 1pm; Bangalow v Casino, Bang1, 1pm; Kyogle v Ballina , KyH, 1pm; Nimbin Headers v Lennox Head, NH1, 1pm; Dunoon v Pottsville, Dun1, 1pm; Eureka v Workers, Eur2, 3pm.

Sixth Division: Fri Richmond Rovers v Tintenbar, E2, 7pm; Shores United v Thistles, Shores, 1pm; Eureka v Workers, Eur, 1pm; Alstonville v Mullumbimby Brunswick, CP2, 1pm; Suffolk Park v Lennox Head, SP, 1pm; Goonellabah v South Lismore, WP2, 1pm; Tues Rovers v Thistles, E2, 6pm.

Women's Premier Division: Bangalow v Lennox Head, JSF, 2:30pm; Alstonville v Thistles, CP1, 2:30pm; Workers bye; Tues Alstonville v Workers, CP1, 8pm.

Women's Second Division: Fri Casino v Workers, Cas1, 7pm; Alstonville v Lennox Sharks, CP2, 8pm; Goonellabah v Ballina, WP1, 8pm; Sun Italo Stars v Tintenbar, Stars1, 12:30pm; Mullum-Brunswick v Woodburn, Mull1, 2:30pm; Suffolk Park v Byron Bay, SP, 2:30pm; Tues Byron Bay v Ballina, BB1, 6pm; Alstonville v Workers, CP1, 6pm; Goonellabah v Lennox Sharks, WP1, 7pm; Italo Stars v Woodburn, Stars1, 7pm.

Women's Third Division: Fri Goonellabah v Casino, WP1, 6pm; South Lismore Celtics v Thistles, SL 1, 8pm; Dunoon v Nimbin Headers, Dun1, 8pm; Sun Mullum-Brunswick v Rovers, Mull1, 12:30pm; Bangalow v Tintenbar, JSF, 12:30pm; Alstonville v Casino, CP1, 12:30pm; Goonellabah v Pottsville, WP1, 12:30pm; Tues Mullum-Brunswick v South Lismore Celtics, Mull1, 7pm; Dunoon v Tintenbar, Dun1, 7pm.

Women's Fourth Division: Fri South Lismore v Workers, SL 1, 6pm; Alstonville v Lennox Head, CP2, 6pm; Sun Uki Pythons v Richmond Rovers, Uki, 12:30pm; Bangalow v Tintenbar, Bang1, 12:30pm; Suffolk Park v Byron Bay, SP, 12:30pm; Eureka v Ballina, Eur, 12:30pm.

Grade 16/1st Div: Bangalow v Goonellabah, JSF, 10am; MBVFC Fruitbats v Casino, Mull1, 10am; Shores v Richmond Rovers, Shores, 11am; MBVFC United v Thistles, Mull1, 11:20am. Alstonville bye.

Grade 13/2nd Div: Fri Dunoon v Casino Cobras, Dun1, 6:30pm; Sat Uki v Lennox Head, Uki, 9am; Byron Bay v Ballina, BB2, 10am; Eureka v Mullum-Brunswick, Eur, 11am; Alstonville v Richmond Rovers, CP1, 11am.

Grade 12/2nd North: Brunswick Heads v Tintenbar, BH1, 9am; Uki v Lennox Head, Uki, 11am; Byron Bay v Ballina, BB2, 11:10am; Bangalow v Pottsville, JSF, 11:20am. Shores bye.

 

How to save $200 on your electricity bill

How to save $200 on your electricity bill

Slash your power bill and reduce your impact on the environment

Splendour tickets sold out in minutes

Splendour tickets sold out in minutes

If you missed out, don’t panic and read on

EASY GUIDE: How to get your tickets for Splendour 2018

EASY GUIDE: How to get your tickets for Splendour 2018

Line-up has been revealed, now it's time to get ready for festival

Local Partners